להיפרד ולהישאר מחובר

גישור משפחתי

דף הבית » גישור משפחתי

הזוגיות הגיעה לסופה. החלטתם שאין מנוס מפרידה. זה קורה לכל זוג שלישי.

במהלך החיים המשותפים נולדו ילדים ונצברו נכסים. הפרידה מעוררת אינספור שאלות ופחדים. היכן ועם מי יגורו הילדים? האם ימשיכו ללמוד באותו בית ספר? מה עם החסכונות המשותפים שנצברו? איך מחסלים שותפות של שנים במינימום נזקים פיזיים ונפשיים?

אפשר וצריך לקבל מענה הולם לכל אחת מהסוגיות הללו, גם ללא מלחמות.

גישור משפחתי הוא המענה הנכון. יש בו את כל המרכיבים להתמודדות מוצלחת עם מידותיו של הסכסוך הזוגי וליצירת פתרונות שיש בהם כדי לשרת את האינטרסים של בני הזוג ולצמצם למינימום את הפגיעה בילדים.

במסגרת הגירושין מדברים במישרין עם בן הזוג, שהיה שותף מלא לחיים במשך שנים, לא נגררים להליכים שימשכו שנים ארוכות ובני המשפחה לא נשאבים למעגל יחסים קשה ופוגע.

להליך הגישור המשפחתי נכנסים הצדדים מתוך הסכמה ורצון לסיים את הסכסוך המשפחתי בזמן קצר יחסית, תוך בירור המחלוקות הנלוות לסכסוך בדרך של הידברות וניהול מו"מ.

תוכנו של ההליך סודי, מתוקף הוראות החוק, ולנגד עיני המגשר עומדת טובתם של שני בני הזוג. תהליך הגישור מאפשר להתגבר על המטען הרגשי והמשפחתי שהצדדים נושאים עימם, כאשר במהלך הדרך יכולים הצדדים לקיים פגישות משותפות או נפרדות עם המגשר, לחלוק עימו את חששותיהם וצרכיהם ויחד לבנות הסכם הנותן מענה ראוי ומאוזן, הן בהיבט הכלכלי, הן בהיבט הרגשי והן בהיבט המשפחתי.

הליך גישור לעומת הליך בימ"ש/ביה"ד הרבני:

 • כניסה וולנטרית לתהליך לעומת כפיית התהליך על הנתבע;
 • אין חובת ייצוג על ידי עו"ד לעומת חובת ייצוג (ברוב המקרים) ;
 • גמישות ויצירתיות לעומת מגבלות הפרוצדורה הקבועה בחוק היבש;
 • שליטת הצדדים על התוצאה לעומת פסק דין מחייב;
 • מועדי פגישות – הליך הגישור יכול להיעשות בכל זמן שיבחר ויתאים לכל המעורבים;
 • מניעת הסלמה של מערכת היחסים – הליך משפטי עלול להתדרדר למעשים קשים והצדדים עלולים למצוא עצמם נגררים להסלמת מערכת היחסים, הטעונה ממילא.

הדרך להסכם גישור, מאופיינת במספר מאפיינים מרכזיים:

 1. אל תגררו למלחמה
  לקחת נשימה ארוכה ולזכור שבן הזוג ממנו נפרדים הינו אותו האדם לו בחרנו להינשא קודם לכן ובמקרים רבים הוא גם ההורה השני של ילדיכם.
 2. מציאות אחרת
  בני זוג המתגרשים, נשאבים למציאות חדשה, שונה ולא מוכרת. באמצעות הגישור ניתן לסייע לכם לתמרן בתוך גבולותיה של אותה מציאות חדשה.
 3. שיחה עם בן הזוג על הליך הגישור
  הניסיון מלמד, כי לעיתים, בן הזוג כלל אינו מודע לחלופת הגישור או לרצונו של בן הזוג השני לקיים הליך כזה.
  קיומה של שיחה כנה וישירה והצפת ההצעה לפתור את המחלוקות שבפתח בדרכי שלום, במסגרת של גישור, צפויה לעיתים קרובות ליפול על קרקע פוריה ולהיענות בהסכמה.
 4. בחירת מגשר
  מערכת יחסי הממון בין בני הזוג במהלך הזוגיות ובמיוחד בפרידה, כפופה למערכת חוקים וכללים מורכבת, אשר מחייבת ידע, התמצאות ומומחיות. לכן, הגישור בין בני זוג בתהליך הפרידה, מן הראוי שייעשה בידי מגשר/ת משפטן/נית בעל/ת ניסיון בתחום.
  מעבר לצד המקצועי ברור שעל בני הזוג לבחון גם האם אישיות המגשר/ת עונה על צרכיהם ומתאימה להם.
 5. הגישור עצמו
  מורכבותו של תהליך הגישור משתנה כמובן ממקרה למקרה ומזוג לזוג. במהלך הגישור על הצדדים להסדיר, את ההיבטים הממוניים – רכושיים ואת ההיבטים הנוגעים לילדיהם.
  הליך הגישור עשוי להסתיים בפגישות בודדות ובמקרים מסוימים עלול להתארך שבועות או חודשים, אך תמיד יהיה קצר לאין שיעור מכל הליך משפטי חלופי.
 6. הסכם הגישור
  בסיומו של הליך גישור מוצלח, חותמים בני הזוג על הסכם גירושין. כאשר מדובר בבני זוג נשואים, יובא ההסכם לאישור בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, שאחרת לא יהיה לו תוקף מחייב. בכל מקרה אחר, יכולים הצדדים לבקש מבית המשפט לענייני משפחה לאשר את הסכם הפרוד, אך אין חובה לעשות כן על מנת ליתן לו תוקף מחייב.