להקדים תרופה למכה

הסכם "בסיבוב שני"

דף הבית » הסכמי ממון וגירושין » הסכם "בסיבוב שני"

זוגיות ב"סיבוב השני" הינה מורכבת ושונה מהסיבוב הראשון בשורה של היבטים; יותר ניסיון, בשלות, נכסים ודאגות שנצברו בסיבוב הראשון ונגררו למערכת הזוגית החדשה. אם בזוגיות הראשונה, הצעירה, התמימה והרומנטית, נראה הסכם הממון כמשהו פחות הכרחי, הרי ש"בסיבוב השני" , לעריכת הסכם ממון חשיבות רבה.

ל"סיבוב השני", מביא עימו כל צד, משפחה נוספת מהסיבוב הראשון, נכסים (מכל סוג שהוא) שנצברו קודם למערכת הזוגית החדשה ולא מעט חששות מפני התוצאות הכלכליות של הזוגיות החדשה והשפעתה על בעלות בנכסים שונים.

"בסיבוב השני", נדרש הסכם ממון מתאים ומורכב יותר. כך למשל ביחס לדירת מגורים; במקרה בו "בסיבוב השני" מתגוררים בני הזוג בדירה שהיא בבעלות אחד מהם בלבד, מתעוררות שאלות שונות: למי הזכות הקניינית כעבור שנים של מגורים משותפים ולמי זכויות החזקה ולכמה זמן? מה קורה במקרה של פרידה? וכיוצ"ב. על שאלות אלו, אמור הסכם הממון לספק מענה ופיתרונות שיהלמו את צרכי הצדדים והסכמותיהם.

בעריכת הסכם ממון "בסיבוב השני", בצד הידע המקצועי, נדרשת רגישות מיוחדת גם לנוכח החששות ביחס לילדים הלא משותפים וביחס לאלו המשותפים. במקרים רבים, חוששים בני הזוג כי הילדים אשר נולדו בסיבוב הראשון יאבדו את מעמדם ומקומם, לאחר כניסת ההורה לזוגיות חדשה עם בן/בת זוג חדשים ולעיתים עם ילדים מזוגיות קודמת. המצב נהיה מורכב יותר כאשר בהמשך נולדים, בסיבוב השני, ילדים משותפים.

הסכם ממון טוב יכול וצריך לטפל בכל החששות הללו. תהליך היצירה והשגת ההסכמות איננו תמיד קל, אך כאשר קיים רצון טוב של בני הזוג המשולב בייעוץ מקצועי ורגיש, ניתן להגיע להסדרה הוגנת אשר תיצור שקט, בטחון וודאות ותאפשר בניית זוגיות בריאה.

לחשיבות עריכת צוואה בנוסף להסכם ממון ראה "הסכם ממון".